top of page

Artroza 

Avtor: Roland Liebscher Bracht                                             Prevod:Petra Mesarec

Kaj pomaga pri bolečinah?

Artroza je napredujoča obraba hrustanca sklepov. Po vsem svetu je najpogostejša degenerativna bolezen sklepov. Degenerativno pomeni, da se tkivo v sklepu neprestano razgrajuje. Poleg zmanjšane kakovosti življenja prizadetih, predstavlja ogromen stroškovni dejavnik za zdravstveni sistem.

 

Vendar pa so vzroki za artrozo še vedno večinoma neznani.

Znanost pozna več dejavnikov, ki prispevajo k obrabi sklepov:

Pri primarnih artrozah se vključuje višja starost, nagnjenost in povečano obremenitev sklepa.

Sekundarne artroze se običajno pojavijo kot posledica nesreče ali poškodbe, pa tudi kot spremljevalni simptom vnetnih bolezni ali diabetesa.

1. Kako si lahko pomagate pri artrozi?

 

Ne glede na stanje vašega hrustanca, lahko sami nekaj storite proti bolečinam pri artrozi: Mišice in fascije imajo velik vpliv na bolečine in zdravje sklepov.

 

Pokazali vam bomo, kako lahko olajšate bolečine pri artrozi z vajami Liebscher & Bracht. Gibanje naj bi predvsem odložilo potrebo po umetnem sklepu, zato so raztezne, vaje za moč in vzdržljivostne vaje del možnosti zdravljenja.

 

Dobre novice: Sicer še ni možno ozdraviti artroze, vendar raziskovalni projekti kažejo, da ima telo mehanizme za obnavljanje hrustanca. To bi lahko v prihodnosti izboljšalo zdravljenje artroze.

Študije o regeneraciji hrustanca

 

Kratek povzetek:

 

  • Po trenutnem znanstvenem stališču artroza ni ozdravljiva. Kljub temu obstajajo namigi, da se hrustanec lahko regenerira.

  • Hrustančno tkivo namreč ni mrtva snov, ampak vsebuje žive celice in se lahko prehranjuje: S spremembo pritiska in razbremenitve se tkivo prehranjuje z hranili s pomočjo difuzije.

  • Običajni načini zdravljenja imajo za cilj lajšanje simptomov in odložitev uporabe umetnih sklepov čim dlje. Nizozemski raziskovalni tim je s pomočjo raztezanja kolenskega sklepa (distrakcija) omogočil regeneracijo hrustanca pri ljudeh s pozno fazo artroze. To daje upanje, da se lahko upočasni ali celo zaustavi razgradnja hrustanca.

  • Opazovalna študija iz ZDA pa kaže, da človek razpolaga s svojimi naravnimi snovmi, ki usmerjajo procese celjenja v hrustančnem tkivu. Kako dobro to deluje, se zdi odvisno od posameznega sklepa.

1.1 Kako poteka diagnoza pri artrozi?

 

Večina ljudi z artrozo se zaradi bolečin v sklepih ali vnetnih, oteklih sklepov (sinovialni izliv) nekoč odloči obiskati zdravnika. Tam običajno naredijo rentgenski posnetek:

Rentgenski žarki prodrejo skozi mehka tkiva, na primer hrustanec, in na sliki pustijo temne madeže. Kosti močneje zadržujejo sevanje in zato izgledajo bele. To omogoča pregled stanja skeleta.

Na podlagi razdalje med dvema kostema, ki tvorita sklep, zdravniki sklepajo debelino hrustanca. Če so kosti blizu druga drugi, je diagnoza: artroza.

 

Običajno sledijo fizioterapija, ortopedski pripomočki in jemanje vedno močnejših protivnetnih analgetikov, včasih tudi ohranjanje sklepa s kirurškimi posegi, v primeru neuspeha terapije, pa sledi zamenjava sklepa (endoproteza).

 

Te terapije lahko v nekaterih primerih povzročijo pomembna tveganja in stranske učinke. Strokovnjaki priporočajo umetni sklep le, če so vse druge možnosti izčrpane in imajo prizadeti kljub temu močne bolečine.

1.2 Ali se lahko hrustanec obnovi?

 

Pod določenimi pogoji, so študije dokazale, da se lahko hrustanec obnovi.

 

Elastični sklepni hrustanec omogoča tekoče gibanje dveh kosti, ki tvorita sklep, in ima dodatno blažilno funkcijo. Ker hrustanec ni prekrvavljen, se prehranjuje prek sinovialne tekočine (sinovialna tekočina, sklepno mazivo) z difuzijo: pritisk iztisne tekočino iz plasti hrustanca, razbremenitev pa omogoča dotok sveže tekočine. Tako se hrustanec napaja s hranili.

 

Tisti, ki trpijo za artrozo, se pogosto znajdejo v spirali nazadovanja: gibanje boli, zaradi česar se ga prizadeti poskušajo izogibati. Vendar pa ščitenje ali mirovanje sklepov, hrustanec še hitreje zmanjša, saj se ne more prehranjevati z izmenjavanjem obremenitve in razbremenitve. Rezultat: Artroza napreduje.

 

Načelo hrustančne prehrane s pomočjo tega principa, so uporabili raziskovalci leta 2011 na Univerzi v Utrechtu. Osem tednov so na koleno oseb s pozno fazo artroze kolena pritrdili kovinsko ogrodje. Vzmet je povečala (razbremenila) sklepni razmik prizadetega kolena za nekaj milimetrov. Ta operativni postopek imenujemo kolenska distrakcija. Že po 8 tednih je raziskovalni tim opazil regeneracijo hrustanca in olajšanje bolečin. Tudi po 5 letih, imajo skoraj vsi udeleženci študije še vedno debelejšo plast hrustanca kot pred eksperimentom. Nadaljnje študije potrjujejo dolgoročni učinek kolenske distrakcije.

Študija iz leta 2011 prinaša pomembno spoznanje: Pod določenimi pogoji lahko telo samo popravi poškodbe hrustanca. Razbremenitev sklepov bi torej lahko v prihodnosti igrala večjo vlogo kot preventivni ukrep in tudi pri zdravljenju, torej pri terapiji za bolnike z artrozo.

5. Liebscher & Bracht® vaje za sproščene mišice 

Check lista  za Liebscher & Bracht vaje®

Da pri naših vajah nič ne gre narobe, smo najpomembnejše informacije združili v spodnjem seznamu. Tako imaš vse nasvete na enem mestu in lahko vadiš s pozitivnim občutkom.

  1. Vedno vadite z ustrezno intenzivnostjo in v primeru dvoma raje  nekoliko zmanjšajte intenzivnost. Med raztezanjem morate čutiti bolečino, vendar lahko še vedno mirno in normalno dihate. Bolečina pri raztezanju je opazna, vendar ni pekoča, utripajoča ali ostra.

  2. Pri vajah se premikajte tako, da lahko svoje telo opazujete in ocenite v vsakem trenutku. Bodite na primer zelo previdni, če vam lahko zdrsne ali izgubite ravnotežje. Pri Liebscher & Bracht vajah® se vedno premikajte zelo počasi.

  3. Čim bolj se izogibajte jemanju zdravil proti bolečinam. Naše Liebscher & Bracht vaje® izkoriščajo tvojo bolečino kot izhodiščno dnevno referenco, zato je ne bi smeli umetno zatirati, temveč jo uporabite kot usmeritev za pravilno izvajanje vaje in intenziteto raztezanja.

  4. Izvajajte vaje vsaj enkrat dnevno 6 dni na teden. Za vsako vajo naj bi namenili 2 do 2,5 minute. Če ste že izkušeni, postopoma vključite tudi protinapenjanje in aktivno raztezanje. Tako lahko Liebscher & Bracht vaje® bistveno poglobite.

  5. Uporabljajte naše pripomočke za svoje Liebscher & Bracht vaje®, saj še bolj učinkovito pomagajo pri bolečinah. Lahko uporabite tudi druge pripomočke, vendar morda ne dosežejo želenega uspeha.

  6. Če se bolečine zaradi vaj povečajo, ni razloga za paniko. Začetno poslabšanje lahko predstavlja normalno reakcijo tvojega telesa. Če pa se po vajah počutite trajno slabše namesto bolje, si vzemite premor za dan ali dva in postopoma ponovno pričnite z njimi. Če vaje več tednov ne prinesejo izboljšav, poiščite terapevta Liebscher & Bracht ali se posvetujte z zdravnikom.

Želimo vam veliko uspeha pri vadbi!

V priročniku prikazane raztezne vaje, so namenjene normalizaciji previsokih napetosti v mišicah, vezi in fascijah, da se zmanjša mišično-fascialna napetost in pritisk. Dodatna masaža s fascijalnim valjem, pa naj bi spodbudila presnovo in še dodatno razrahljala spletenosti.

Prenesi brezplačni priročnik
Najboljše vaje in nasveti pri Atrozi

Pri artrozi je poškodovana povrhnjica hrustanca

bottom of page