Zdravje za vsakogar!
Bolečine v ahilovi tetivi
Avtor: Roland Liebscher Bracht Prevod:Petra Mesarec
Bolečine v ahilovi tetivi - kako nastanejo in kaj pomaga
Ahilova tetiva povezuje mišice goleni s petno kostjo in igra ključno vlogo pri gibanju stopala. Deluje kot prenosnik obremenitev za mečne mišice, vključno z dvoglavo mečno mišico in veliko mečno mišico. Zahvaljujoč krčenju teh mišic lahko stopalo obračamo navzdol in se dvigujemo na prste.
Pogosto se športniki pritožujejo zaradi bolečin tik nad peto ali doživljajo krče v mišicah goleni. V tem predelu je Ahilova tetiva lahko opazno zadebeljena in občutljiva na dotik. Bolečina se pogosto pojavi med hojo ali tekom, še posebej ob obremenjevanju prstov med gibanjem.
Funkcija:
Ahilova tetiva omogoča dvigovanje pete pri hoji, teku, skakanju in drugih aktivnostih, ki vključujejo upogibanje stopala. Pri vsakem koraku se tetiva napne, da omogoči gibanje stopala in prenese telesno težo. Igra ključno vlogo pri stabilnosti stopala in prenosu sile iz mišic na kosti.
1. Simptomi pri bolečinah v ahilovi tetivi in
dejavniki tveganja
Kratko in jedrnato!
-
Na začetku se težave pogosto pojavijo le med obremenitvijo.
-
Če je tetiva še naprej preobremenjena, se lahko bolečina ohrania tudi po obremenitvi, sledi pa lahko vnetje.
-
Vnetje se pogosto pojavi nekaj centimetrov nad petno kostjo, ker je tetiva tam najšibkeje oskrbovana s krvnimi žilami.
-
Tipični simptomi vključujejo bolečine pri pritisku na Ahilovo tetivo in odebelitve le te.
-
Gibi, ki raztegujejo Ahilovo tetivo, so ponavadi še posebej boleči (na primer hoja po stopnicah).
-
Medicina med največje dejavnike tveganja za te bolečine uvršča preobremenitve, določena zdravila, določeno hrano ter določeno vadbo.
2. Simptomi
Na začetku se bolečine pojavljajo le občasno. Bolečine so običajno odvisne od intenzivnosti obremenitve.
Pri nadaljnjem draženju ostanejo bolečine tudi po obremenitvi, in Ahilova tetiva se lahko vname. Še posebej nekaj centimetrov nad mestom, kjer se tetiva pripenja na petno kost, je tetiva najmanj oskrbovana s krvnimi žilami. To območje je zato nagnjeno k hitremu vnetju (tendopatija) in bolečinam v peti.
Gibi, ki raztezajo Ahilovo tetivo, na primer hoja po stopnicah, povzročajo še posebej močne bolečine. Če je tetiva vneta, lahko že začutiš zadebelitev, ob pritisku pa bolečino. Vzroki so zategnjenost in skrajšanje mišic spodnjega dela noge ter zatrdline v fascialnem tkivu (vezivno tkivo).
Te potegnejo Ahilovo tetivo in povzročajo bolečine. V ekstremnih primerih lahko zaslišiš škripanje ali otipaš vozle, ki nastanejo zaradi nakopičenja vlaken.
2.1 Ali preobremenitve povzročajo bolečine v ahilovi tetivi?
Iz naših izkušenj izhaja, da zlepljene fascije v mečnih mišicah povzročajo stalno napetost na tetivo, kar lahko vodi do tvojih bolečin.
Pogosto se preobremenitve Ahilove tetive (tendopatija) navajajo kot vzrok za bolečine. Še posebej v športu se preobremenitvene poškodbe Ahilove tetive štejejo za najpogostejši vzrok kroničnih težav.
Športniki z vzdržljivostjo in športi z enostranskimi obremenitvami so še posebej prizadeti. Prav tako športi, pri katerih preživite veliko časa na prstih, kot na primer ritmična športna gimnastika ali balet, lahko spodbujajo skrajšanje. Zaradi stojišča na prstih se mišice in fascije (vezivno tkivo) močno obremenjujejo in so stalno pod stresom.
Poškodbe tetive se ne pokažejo takoj, ampak se postopoma razvijajo. Zato osebe, prizadete zaradi teh bolečin (pogosto bolečine v peti), začutijo bolečine šele po nekem času.
Raziskave so lahko identificirale različne dejavnike, ki prispevajo k poškodbam in bolečinam na Ahilovi tetivi:
Največje tveganje: Preobremenitve
Kot najpomembnejši dejavnik za bolečine se navajajo preobremenitve ali napačne obremenitve. Še posebej naj bi bile škodljive vzdržljivostne ali športi z žogo, naj bi obremenjevali tetive v stopalu – tudi med pavzami se občuti bolečina v peti. Seveda je odvisno tudi od intenzivnosti in pogostosti treninga. Pogosto pa trpijo tudi rekreativni športniki, ki trenirajo le enkrat na teden, zaradi bolečin v Ahilovi tetivi po določenem obdobju. Tu so še posebej prizadeti moški rekreativni športniki, stari 30 let in več.
Zunanji dejavniki, ki vplivajo na pojav bolečine
Med te dejavnike spadajo na primer neprimerna podlaga in športna igrišča, pa tudi oblika in kvaliteta obutve. Glede na izbiro obutve, je gibanje lahko drugačno, kar lahko privede do vnetja in draženja Ahilove tetive, sinovialne vrečke in drsnega tkiva. Rešitev naj bi predstavljala dvig pete, za kar menimo, da ni smiselno in kar ti pojasnimo v poglavju o zdravljenju.
Interni dejavniki
Sem spadajo posamezne anatomske značilnosti, kot na primer pronacija, kar pomeni notranjo obremenitev stopala, ki spodbujajo preobremenitev tetive. Medicina prav tako prepoznava zmanjšan pretok krvi kot vir bolečin. Tudi pretekla poškodba gležnja lahko prispeva k poškodbam Ahilove tetive.
Zdravila
Raziskave so medtem pokazale, da lahko določena zdravila negativno vplivajo na zdravljenje tvojega tkiva ali ga celo poškodujejo. Zdravila, kot so kortizon ali imunosupresivi, se običajno uporabljajo le v nujnih primerih. V nekaterih primerih pa lahko povzročijo draženje tetivnega tkiva. Te neželene učinke pogosteje povzroča terapija z antibiotiki iz skupine fluorokinolonov. Na splošno so ta zdravila znana, kot sprožilci tako imenovanih tendinoz, torej bolečin pod pritiskom na tetivnih prijemih.
Prehrana: Glutamat kot tveganje
Nekatere sestavine v hrani, predvsem glutamat, lahko prispevajo k povečanju bolečine. Raziskava je s pomočjo mikrodialize pokazala znatno povečano koncentracijo glutamata v Ahilovih tetivah pri bolnikih s kroničnimi težavami.
2.2 Pogosto spregledani vzroki za bolečino v ahilovi tetivi
Da bi razumeli, od kod prihajajo tvoje bolečine v Ahilovi tetivi, poleg že opisanih vzrokov, si natančneje oglejmo strukturo Ahilove tetive:
Ahilova tetiva je najmočnejša tetiva v tvojem telesu. Lahko prenese obremenitev do ene tone, preden se raztrga. Ahilova tetiva se prične spodaj pri mišici meč, natančneje pri dvoglavi mečnici, in teče navzdol do stopala, kjer se pritrdi na petno kost (Calcaneus). Zahvaljujoč naši Ahilovi tetivi lahko spustimo prednji del stopala navzdol, na primer pri potiskanju od tal med hojo. Pri tem se blaži celotna telesna teža.
Mišično-fascialne napetosti pogled z obeh strani
Kot že veš, obstaja povezava med mišicami v mečih in Ahilovo tetivo. Če so mišice in fascije okoli Ahilove tetive preveč napete, se to odraža tudi na sami Ahilovi tetivi, saj je le ta pritrjena zgoraj na dvoglavi mečni mišici in spodaj na peti. Pogosto so mišice v mečih močno napete ali celo "skrajšane" in "vlečejo navzgor", ker so povezane s Ahilovo tetivo, jo potegnejo pri mišično-fascialnih previsokih napetostih potegnejo s seboj. Prav tako pa na tetivo vplivajo mišice, ki dvigujejo nogo - naprej vzdolž golenice - ki prav tako vplivajo na Ahilovo tetivo.
Če sta obe skupini mišic - mišice v mečih zadaj in prednje mišice na golenici - prenapeti in so fascije zlepljene, trpi Ahilova tetiva, saj je nenehno napeta med dvigovanjem in spuščanjem mišic stopala.
Če je nenehna napetost prevelika, jo zaznajo senzorji za bolečino in prenesejo informacije po bolečinskih poteh v naš možgane. Tam se informacije obdelajo in privede do bolečin v prizadetem predelu. Da bi trajno odpravili bolečine, je treba torej normalizirati mišično-fascialne nepravilnosti. To lahko dosežeš z našimi vajami Liebscher & Bracht®.
Poškodbe Ahilove tetive:
Pri pretrganju Ahilove tetive, gre za popolno pretrganje Ahilove tetive. To se običajno zgodi z jasnim pokom, ki se sliši kot zvok biča.
Osebe, ki so prizadete, čutijo hude bolečine, hoja pa postane zelo težavna. V medicini se tetiva pri pretrganju običajno operira ali imobilizira. Poleg tega obstaja alternativna metoda z imenom FDM (terapevtski pristop, ki se osredotoča na zdravljenje in lajšanje bolečin, povezanih s poškodbami mišično-fascialnega sistema, razvil ga je terapevt Stephen Typaldos), ki lahko v nekaterih primerih uspešno obnovi funkcijo Ahilove tetive.
By the way: Delno pretrganje Ahilove tetive se razlikuje od popolnega po manj močnih bolečinah, ki so običajno odvisne od obremenitve. Poleg tega ni pogosto posledica nesreče. Namesto tega je pogosto posledica previsoke obremenitve ali omejitve obremenljivosti Ahilove tetive zaradi presnovnih motenj ali jemanja zdravil.
Zakaj se zlepijo oziroma zatrdijo tvoje mišice in fascije?
Večina ljudi v vsakdanjem življenju preživi veliko časa v sedečem položaju - morda je tako tudi pri tebi. Zaradi te nenehne enake drže postanejo fascije in zlasti mišice, kot na primer dvoglavi mečni mišici, vedno manj prilagodljive. Kot zdaj veš, se Ahilova tetiva spodaj pritrdi na dvoglavo mečno mišico, ki poteka tudi preko kolenskega sklepa in je odgovorna za upogibanje kolena.
Ko vstaneš, se mišica raztegne, kar zaradi nenehnega sedenja ni vajena, saj je večino časa v skrajšanem položaju.
Zaradi pogostega sedenja se mišica skrajša, kar povzroči mišično-fascialne nepravilnosti. Tako neprilagodljiva mišica dvigne tudi Ahilovo tetivo navzgor, ko vstaneš in sčasoma začutiš bolečine v njej, čeprav so vzroki mišično fascijalni in ne gre za pretrganje ali vnetje. S primernimi vajami, lahko osvobodiš svoje mišice in fascije, in s tem se lahko tudi tvoje težave zmanjšajo.
3. Liebscher & Bracht® vaje za sproščene mišice
Check lista za Liebscher & Bracht vaje®
Da pri naših vajah nič ne gre narobe, smo najpomembnejše informacije združili v spodnjem seznamu. Tako imaš vse nasvete na enem mestu in lahko vadiš s pozitivnim občutkom.
-
Vedno vadite z ustrezno intenzivnostjo in v primeru dvoma raje nekoliko zmanjšajte intenzivnost. Med raztezanjem morate čutiti bolečino, vendar lahko še vedno mirno in normalno dihate. Bolečina pri raztezanju je opazna, vendar ni pekoča, utripajoča ali ostra.
-
Pri vajah se premikajte tako, da lahko svoje telo opazujete in ocenite v vsakem trenutku. Bodite na primer zelo previdni, če vam lahko zdrsne ali izgubite ravnotežje. Pri Liebscher & Bracht vajah® se vedno premikajte zelo počasi.
-
Čim bolj se izogibajte jemanju zdravil proti bolečinam. Naše Liebscher & Bracht vaje® izkoriščajo tvojo bolečino kot izhodiščno dnevno referenco, zato je ne bi smeli umetno zatirati, temveč jo uporabite kot usmeritev za pravilno izvajanje vaje in intenziteto raztezanja.
-
Izvajajte vaje vsaj enkrat dnevno 6 dni na teden. Za vsako vajo naj bi namenili 2 do 2,5 minute. Če ste že izkušeni, postopoma vključite tudi protinapenjanje in aktivno raztezanje. Tako lahko Liebscher & Bracht vaje® bistveno poglobite.
-
Uporabljajte naše pripomočke za svoje Liebscher & Bracht vaje®, saj še bolj učinkovito pomagajo pri bolečinah. Lahko uporabite tudi druge pripomočke, vendar morda ne dosežejo želenega uspeha.
-
Če se bolečine zaradi vaj povečajo, ni razloga za paniko. Začetno poslabšanje lahko predstavlja normalno reakcijo tvojega telesa. Če pa se po vajah počutite trajno slabše namesto bolje, si vzemite premor za dan ali dva in postopoma ponovno pričnite z njimi. Če vaje več tednov ne prinesejo izboljšav, poiščite terapevta Liebscher & Bracht ali se posvetujte z zdravnikom.
Želimo vam veliko uspeha pri vadbi!
V priročniku prikazane raztezne vaje, so namenjene normalizaciji previsokih napetosti v mišicah, vezi in fascijah, da se zmanjša mišično-fascialna napetost in pritisk. Dodatna masaža s fascijalnim valjem, pa naj bi spodbudila presnovo in še dodatno razrahljala spletenosti.