Zdravje za vsakogar!
Artroza kolka - Koxartoza
Avtor: Roland Liebscher Bracht Prevod:Petra Mesarec
Koksartroza (artroza kolka) je obraba hrustanca v kolčnem sklepu. Po kolenih je najpogostejša bolezen sklepov.
Verjetnost se povečuje s starostjo in je še posebej visoka pri ženskah. Tako ima približno polovica žensk nad 65 let degenerativne spremembe sklepov, medtem ko le tretjina moških v isti starostni skupini kaže podobne spremembe.
Artroza lahko pri prizadetih povzroči močne bolečine in omejitve v vsakdanjem življenju, kar močno zmanjša kakovost življenja. V začetnih fazah se pri artrozi kolka pogosto omejijo na obremenitveno ali začetno bolečino, v poznejših fazah pa se lahko pojavijo tudi togost sklepov, bolečine v mirovanju in vnetja.
Poleg tega ima to bolezensko stanje vse večji socioekonomski pomen. V zadnjih dveh desetletjih se je število vstavitve umetnih sklepov povečalo pri kolkih za 30 odstotkov in 40 odstotkov za kolena. Pričakuje se še večji porast v bližnji prihodnosti.
1. Kaj je koxartroza?
Koxartroza je strokovni izraz za artrozo kolka, gre za degenerativno bolezen kolčnega sklepa, ki izhaja iz prekomerne obrabe hrustančne plasti med kolčno glavo in kolčno votlino.
Zdravniki razlikujejo med primarno in sekundarno artrozo: Sekundarna oblika nastane zaradi poškodb, ki obremenjujejo sklepe (na primer zaradi nesreče) ali kot posledica drugih bolezni.
Nasprotno, pa je primarna oblika jobrabe, ki ni posledica določenega dogodka, vključno s staranjem, ki ga zdravniki uvrščajo kot glavni vzrok.
Do 25 odstotkov populacije je prizadetih, pri čemer večino predstavljajo ljudje, starejši od 70 let. Zato se artroza kolčnega sklepa šteje za normalno posledico staranja in je neizogibna.
Prvi znaki so bolečine ob prvih korakih po daljših obdobjih sedenja ali zjutraj ter bolečine v kolku, dimljah ali navrhiu stegnenice na velikem obrtcu (trohanter major) na zunanji strani stegna.
Na tem mestu bi radi omenili že 2 pomembni točki:
Prvič, artroza nikakor ni proces, ki nujno povzroča bolečine. Več kot polovica vseh pacientov z dokazano artrozo ne trpi nikakršnih bolečin.
Drugič, naši sklepi so teoretično sposobni ostati zdravi vse življenje. Zato menimo, da je življenjski slog, zlasti pomanjkanje gibanja, podcenjen vzrok za koxarthrozo.
2. Stopnje koxartroze
Koksartroza se deli na 4 stopnje:
Stopnja 1 - blaga koksartroza: Obraba v kolčnem sklepu je minimalna, hrustanec je mehak in sklepna razpoka še vedno obstaja. Lahko so prisotne najmanjše razpoke.
Stopnja 2 - zmerna koksartroza: Prva sprememba je opazna zaradi zožitve sklepne razpoke in prvih tvorb osteofitov (rasti kosti) ob robu sklepa. Površina hrustanca je že rahlo raztrgana.
Stopnja 3 - huda koksartroza: Sklepna razpoka je znatno zožena, prisotni so osteofiti, zgoščenja kosti pod hrustančno plastjo (subhondralna skleroza) ter razpoke v hrustančni površini.
Stopnja 4 - napredovalna koksartroza: Sedaj so zožitev sklepne razpoke, osteofiti in rasti kosti zelo očitni. Poleg tega je hrustanec močno poškodovan. Je obrabljen do sklepne površine, torej do same kosti (kostna pleša).
3. Simptomi koxartroze?
Pri začetni stopnji, pride običajno do prvih bolečin v kolku po obdobjih počitka, ki se lahko širijo v dimlje in kolena. V naprednejših fazah se bolečine pojavljajo tudi med počitkom, ter pri premikanju noge - tudi pri upogibanju, iztegovanju ali obračanju. Kasneje se pojavi opazno zmanjšana gibljivost sklepa v vsakdanjem življenju.
-
Bolečine v kolenih, kolkih in dimljah: Bolečine v kolkih in dimljah so začetni znak koksartroze in se lahko pri obremenitvi širijo po nogi navzdol preko stegna v kolena. Prisotnost bolečin pri pritisku v kolčnem sklepu lahko nakazuje na vnetje ali izliv kot posledico obrabe sklepa.
-
Bolečine ob zagonu po obdobjih počitka: Zjutraj ob vstajanju ali po dolgem sedenju se pojavijo bolečine, ki popustijo šele ob gibanju.
-
Bolečine v mirovanju, nočne bolečine: Ko je artroza napredovala, bolečine niso omejene več samo na bolečine ob zagonu, ampak jih oboleli čutijo tudi v mirovanju, ponoči, med sedenjem ali ležanjem. V poznejših fazah lahko nakazujejo na aktivirano, torej vnetno artrozo.
-
Jutranja okorelost: Klinični kriterij za koksartrozo je, kadar je sklep zjutraj otrdel več kot 30 minut, vendar manj kot eno uro, in kadar prinaša bolečine pri obračanju kolka navznoter.
-
Omejena hoja, šepajoča hoja: pri kateri obolela stran kolka spusti in lahko skupaj s prisotnimi bolečinami nakazuje na poškodbo kolčnega sklepa.
Šepanje je poleg klikanja in hrustanja kolčnega sklepa tudi znak obstoječe nepravilnosti pri mladih ljudeh: Glava kolka ne more biti anatomsko pravilno vstavljena v kolčno jamo. To imenujemo tudi displazija kolka.
-
Omejitev gibljivosti, togost sklepa, bolečine v sklepu: Zaradi osteofitov in kostnih izrastkov na sklepnih površinah lahko vsakodnevno gibanje, kot je obuvanje čevljev ali spuščanje se po stopnicah, povzročijo težave in celo občutek blokade. To vključuje tudi težave pri premikanju stegna - na primer pri iztegu, upogibanju, privlačenju in razširjanju (abdukcija in addukcija) ali prekrižanju nog.
-
Rdečina, oteklina, bolečina pri pritisku: To lahko nakazuje na vnetje ali nenavadno povečano strukturo (tvorbo prostora) v sklepu.
-
Mišična oslabelost: Mišice, kite in vezi običajno stabilizirajo sklep. Pri omejenem gibanju so presnovni procesi moteni, kar pomeni, da je tkivo premalo oskrbljeno, to se lahko kaže v obliki zmanjšane moči in skupaj vodi v nestabilnost sklepov.
4. Koxartroza je enako bolečine? Nikakor ne!
Ko zdravniki sumijo na artrozo, naročijo rentgenske preiskave, da lahko postavijo potrjeno diagnozo. Analiza dveh obsežnih študij pa kaže, da pozitiven rezultat ni nujno povezan s bolečinami:
-
V t. i. Framingham študiji (946 udeležencev, povprečna starost 63 let) je bilo ugotovljeno, da je le približno 16 odstotkov udeležencev s kolčnimi bolečinami imelo obrabo sklepa. Med njimi pa je le približno 21 odstotkov trpelo bolečine pri obrabi.
-
Tudi druga študija Osteoartritis-inicijative (4.366 udeležencev, povprečna starost 61 let) potrjuje: niti deset odstotkov tistih, ki so se pritoževali zaradi kolčnih bolečin, ni imelo degenerativne spremembe kolka. In med tistimi, katerih kolčne bolečine so se ujemala z artrozo, je imelo le približno četrtina močne bolečine.
Sklep: Veliko ljudi, ki trpijo za artrozo, nima bolečin v kolkih, in mnogi z bolečinami, v kolkih ne kažejo znakov artroze na rentgenskih posnetkih. Pri le 20 do 24 odstotkih prizadetih se klinični simptomi ujemajo z rentgensko dokazano artrozo. In tudi stopnja artroze ne določa obsega simptomov.
5. Lajšanje bolečin pri koxartrozi
Obstaja razlog, zakaj se športniki veliko manj pritožujejo zaradi bolečin, kot tisti bolniki z artrozo, ki se ne ukvarjajo s športom. Čeprav imajo atleti zaradi visokih obremenitev sklepov zagotovo znake obrabe - podobno kot pri dejavniku tveganja prekomerne telesne teže. Zdravniki celo menijo, da gibanje preprečuje degeneracijo sklepov, izboljšuje delovanje sklepov in zmanjšuje bolečine.
-
Glavni dejavnik je dejansko redno obremenjevanje in razbremenjevanje sklepnega hrustanca, kar zagotavlja njegovo oskrbo s hranili iz sinovialne tekočine. Od takšnih cikličnih faz so odvisne celice hrustanca, da lahko mazijo sklep in ga ohranjajo zdravega.
-
Še en pomemben vidik je vseobsegajoča uporaba sklepov (izkoristek vseh možnih kotov, za katere je naš sklep narejen), tako da je hrustanec izpostavljen obremenitvi in razbremenitvi iz vseh kotov.
-
Dodaten multiplikator za ohranjanje zdravja kolčnih sklepov so navadne raztezne vaje. Preobremenjene mišice in neprilagodljive fascije ustvarjajo močne vlečne sile na sklep, kar povečuje obrabo hrustanca.
6. Liebscher & Bracht® vaje za sproščene mišice
Ne glede na to, ali ste športni navdušenec ali olimpijec – pozabite na kolčno protezo!
Z našimi posebnimi vajami za raztezanje ožin lahko dosežete:
-
Dostop do vaših kolčnih sklepov iz vseh kotov, da oskrbite hrustančno plast s hranilno bogato sinovialno tekočino,
-
preprčitev poškodbe hrustanca,
-
obenem pa lahko razbremenite morebitne mišične napetosti in prepletene fascije.
Ne glede na starost, telesno težo ali stopnjo telesne pripravljenosti, vaje ponujajo možnosti tako za začetnike kot tudi za tiste napredne. Tudi pri napredovali koksartrozi (to je tista z osteofiti in zoženjem sklepne reže) lahko z redno uporabo lajšate bolečine in ponovno pridobite gibljivost.
Pridobite si vaje v brezplačnem priorčniku za koksartrozo!
Želimo vam veliko uspeha pri vadbi!
V priročniku prikazane raztezne vaje, so namenjene normalizaciji previsokih napetosti v mišicah, vezi in fascijah, da se zmanjša mišično-fascialna napetost in pritisk. Dodatna masaža s fascijalnim valjem, pa naj bi spodbudila presnovo in še dodatno razrahljala spletenosti.