Zdravje za vsakogar!
Bakerjeva cista
Avtor: Roland Liebscher Bracht Prevod:Petra Mesarec
To ti lahko pomaga pri bolečinah v kolenski gubi.
Bolečine in neprijeten občutek napetosti v kolenski gubi lahko kažejo na Bakerjevo cisto. To je izboklina, napolnjena s tekočino, v predelu kolenske gube. Pogosto nastane kot odziv na preobremenitev ali v povezavi z drugo boleznijo kolena. Običajno se Bakerjeva cista lahko zdravi s konzervativnimi metodami.
Želiš takoj nekaj storiti? V naših opisih vaj (ki se nahajajo v brezplačnem priročniku), ti bomo pokazali in razložili, kako se lahko sam lotiš bolečin v kolenih zaradi Bakerjeve ciste!
1. Pregled Bakerjeve ciste: Kaj se skriva za njo?
Bakerjeva cista se nahaja v kolenski gubi in je izboklina, napolnjena z sklepno tekočino (sinovijo ali sinovialno tekočino). Strokovno se imenuje tudi poplitealna cista. Ko ta cista doseže določeno velikost, pogosto povzroči bolečo oteklino na kolenskem sklepu, bolečine v kolenih in neprijeten občutek napetosti.
Prve opise poplitealne ciste so naredili raziskovalci Dupuytren (1828) in Adams (1840). Leta 1877 je britanski kirurg William Morrant Baker končno raziskal povezavo med cisto v kolenski gubi in artrozo kolena (gonartroza).1) Od takrat se poplitealna cista večinoma imenuje Bakerjeva cista.
1.1. Klasifikacija Bakerjevih cist
V medicini razlikujemo med primarnimi in sekundarnimi Bakerjevimi cistami:
Primarne poplitealne ciste opazimo že v prvem desetletju življenja. Veljajo za prirojene in večinoma ne povzročajo težav.
Sekundarne ciste nastanejo zaradi poškodb ali poškodb kolenskega sklepa ali kot posledica vnetnih bolezni.
Bakerjeva cista po Liebscher & Bracht
Naš pogled odraža izkušnje, ki smo jih pridobili z mnogimi prizadetimi: Bakerjeva cista sama po sebi ponavadi ni nevarna, vendar lahko povzroči močne bolečine.
Strinjamo se tudi z običajnimi pojasnili, da lahko za Bakerjevo cisto obstaja veliko vzrokov. Poleg poškodb meniska so to kronično-vnetne bolezni sklepov, kot je revmatoidni artritis, in predvsem povečana obraba sklepov (artroza).
In končno je tudi popolnoma prav, da naj bi smiselno zdravljenje Bakerjeve ciste najprej olajšalo simptome - torej bolečine in občutke napetosti -, hkrati pa mora upoštevati tudi vzroke. Sicer je verjetnost visoka, da se bo enkrat odstranjena Bakerjeva cista ponovno pojavila.
Če upoštevamo obrabo sklepov kot najpogostejši vzrok, ni presenetljivo, da pri mnogih ljudeh z Bakerjevo cisto ugotavljamo tudi poškodbe hrustanca ali meniskusa. Po našem mnenju so te pogosto posledica enostranskih vzorcev gibanja v vsakdanjem življenju. Pogosto sedenje je za to dober primer.
Če veliko ur dnevno sediš, neprestano upogibaš kolena. Če primanjkuje potrebne uravnotežene drže , se pravi nasprotnih rateznih gibov, se tvoji mečni mišici vedno bolj skrajšata in izvajata močan vlek v kolenskem sklepu. S tem pritiskom se v kolenskem sklepu, se znajdejo tvoje stegenske mišice pod velikim stresom. Prisotnost pritiska z obeh strani na koncu vpliva na hrustanec v kolenu - bolj se obrablja, kot ga telo lahko popravi - iz tega pa se lahko razvije artroza.
Vendar pa to ni edino:
Zaradi draženja in kronične poškodbe, telo poveča proizvodnjo sklepne tekočine (sinovija). Pritisk v sklepu se prekomerno poveča in lahko pride do motenj prekrvavitve. Pri kolenskem sklepu je ovojnica sklepa najšibkejša, ta seveda popusti pod pritiskom, zaradi česar pri Bakerjevi cisti na tem mestu pride do izbokline. To si lahko predstavljaš kot pri majhnem zavezanem balonu: če ga držiš v roki in stisneš pest, iz enega dela balona med prsti izstopi mehurček.
Toda s tem je tudi jasno:
Visoke napetosti okoli kolena lahko povzročijo Bakerjevo cisto. Z vajami Liebscher & Bracht® in z navodili v priročniku, ti nudimo potrebno znanje za zmanjšanje teh napetosti.
2. Kateri simptomi se pojavijo pri vneti Bakerjevi cisti?
Veliko prizadetih se pritožuje nad občutkom pritiska v predelu kolenske gube. Bolečine se lahko širijo v mečo, natančneje v dvojno mečno mišico (musculus gastrocnemius). Pogosto se te težave pojavljajo pri popolnem iztegu ali upogibu kolenskega sklepa (bolečine v kolenih med upogibanjem) ter po močnih obremenitvah.
Če ni draženja ali otekanja Bakerjeve ciste, se praviloma ne kažejo nobene težave.
Zlasti pri večjih Bakerjevih cistah pa lahko opaziš naslednje simptome:
-
Več ali manj izrazit oteklina v kolenski gubi. Tekočino napolnjena poplitealna cista je v tem primeru že dosegla velikost dveh centimetrov ali več.
-
Ker se v cisti nabira tekočina, jo lahko občutiš pod kožo.
-
Različno izrazit občutek pritiska na notranji strani tvoje kolenske gube. Pri močnejših težavah se bolečine lahko širijo tudi v mečno mišico in so lahko opazne celo v obdobjih počitka.
V ekstremnih primerih lahko pride do občutka otrplosti ali celo do ohromelosti od kolena navzdol, saj so prizadeti živci.
Ali lahko Bakerjeva cista poči?
Bakerjeva cista lahko resnično poči. V medicini se to imenuje ruptura Bakerjeve ciste. To se zgodi, ko je cista napolnjena z veliko tekočine in izpostavljena visokemu pritisku, to je na primer lahko že daljše sedenje med potovanji.
Pri rupturi (sinovialne tekočina) prične tekočina uhajati v preostala tkiva, kar povzroči hudo bolečino, oteklino in težavo s hojo. Da bi nekoliko olajšali bolečine, se prizadeti pogosto postavijo v rahlo upognjen položaj kolena.
Običajno se ruptura zdravi konzervativno. Poudarek je na dvigovanju prizadete noge in toplotni terapiji kolenske gube in spodnjega dela noge. Poleg tega se uporabljajo nesteroidna protivnetna zdravila. Da pritisk ne bi postal prevelik, lahko z našimi razteznimi vajami razbremeniš kolensko gubo in hkrati učinkovito preprečuješ druge poškodbe kolena.
3. Vzroki in diagnoza Bakerjeve ciste
3.1. Kaj so vzroki za nastanek Bakerjeve ciste?
Navadno ciste pogosto povzročajo težave ljudem med 20. in 40. letom starosti, vendar so znani tudi primeri pri starejših in mlajših bolnikih. Različne študije so pokazale, da se ciste kolenskega sklepa pogosto pojavljajo v povezavi z drugimi "poškodbami", ali drugimi patologijami na kolenih. William Baker je že opazil, da je nenavadno veliko ljudi s Bakerjevo cisto trpelo zaradi artroze kolena (gonartroze). Miller et al. je preučeval 77 kolenskih sklepov z Bakerjevo cisto in samo eden od teh pacientov ni imel patološke spremembe, torej ni imel poškodbe sklepa. Stone et al. so pri 84 odstotkih bolnikih z Bakerjevimi cistami, ki so jih preučevali pri 238 pacientih, ugotovili poškodbe meniskusa.
Dodatne raziskave so poleg poškodb meniskusa, diagnosticirale tudi artrozo in revmatoidni artritis (kronično vnetje sklepov) pri skoraj vseh prizadetih z Bakerjevo cisto. Raziskovalci domnevajo, da se ciste oblikujejo kot odziv na bolezni kolena, saj je pri vseh navedenih boleznih pritisk na sklep povečan.
Naša izkušnja je pokazala, da so napetosti tvojih mišic in fascij v kolenu skoraj vedno previsoke pri težavah na tem območju - tako pri Bakerjevi cisti kot pri artrozi kolena.
Te previsoke napetosti so pogosto posledica enostranskih gibov v našem modernem vsakdanjem življenju.
To je pomemben, vendar pogosto spregledan vzrok tvojih težav. Še posebej mišica semimembranosus na spodnji strani stegna in gastrocnemius (mečni mišici, dvojna mečna mišica) povzročata prekomerne napetosti v kolenski gubi. Cilj naših vaj Liebscher & Bracht® je zato zmanjšati previsoke napetosti v kolenu, mečni mišici in stegnu. Tako se lahko dolgoročno zmanjšujejo tudi tvoje bolečine in upamo, da bodo morda v celoti izginile, čeprav drugi vzroki za Bakerjevo cisto morda še vedno obstajajo.
3.2. Kako se postavi dioagnoza Bakerjeve ciste?
Če obstaja sum na Bakerjevo cisto, bo zdravnik med diagnozo pregledal tvojo nogo (palpacija ciste).
Če se sum na cisto v kolenski gubi potrdi, se izvede ultrazvok. Ultrazvok se je izkazal za učinkovitega pri razjasnitvi različnih bolezni kolena.
Bakerjevo cisto je mogoče dobro prikazati s sonografijo, saj na ultrazvočni sliki ni natančne informacije o velikosti ciste, možno pa je le to zagotoviti tudi z magnetno resonanco (MRI) gibalnega aparata.
Rentgenski posnetki na dveh ravneh se prav tako uporabljajo pri diagnozi.
4. Zdravljenje Bakerjeve ciste po metodi
Liebscher & Bracht
Ali povzroča tvoja Bakerjeva cista bolečine? Ali veliko sediš? Tu obstaja povezava: Tvoje fascije v kolenski gubi se prilagajajo tvojemu priljubljenemu položaju telesa - sedenju.
Če nenehno upogibaš koleno, se fascije v kolenski gubi zlepijo in še bolj dražijo Bakerjevo cisto. Tudi mišico semimembranosus na spodnji strani tvojega stegna potegne v kolensko gubo in tam povzroča tenzije. Sčasoma postane poplitealna cista debela, vnetna in boleča. Poleg tega se občutek pritiska, napetosti in bolečin v kolenski gubi vedno bolj povečuje.
Naš cilj je zato s razteznimi vajami normalizirati previsoke napetosti v tvoji kolenski gubi in s tem zmanjšati pritisk na Bakerjevo cisto.
Funkcija kolena - Struktura sklepa:
Kolenski sklep je kompleksen spoj kosti, hrustanca, vezi in drugih struktur, ki omogočajo gibanje in podporo spodnjemu delu noge. Tukaj je opis strukture kolenskega sklepa:
-
Stegnenica (Femur): To je stegnenična kost, ki tvori zgornji del kolenskega sklepa. Spodnji del stegnenice ima dve izboklini, imenovani kondili, ki tvorita kolenski sklep.
-
Golenica (Tibia): Golenica je kost spodnjega dela noge in tvori spodnji del kolenskega sklepa. Na zgornjem delu golenice je ploski hrustančast del, imenovan golenično ploščo, po katerem drsijo kondili stegnenice.
-
Pogačica (Patela): To je trikotna kost, ki leži pred kondili stegnenice in se vgradi v patelarno tetivo. Pogačica ščiti kolenski sklep ter povečuje moč in učinkovitost stegneničnih mišic.
-
Meniskusi: Kolenski sklep ima dva meniskusa, notranji (medialni) in zunanji (lateralni), ki sta hrustančasta obloga med stegnenico in golenico. Meniskusi delujejo kot blažilniki in prispevajo k stabilnosti sklepa.
-
Vezi: Kolenski sklep je okrepljen z različnimi vezi, ki zagotavljajo stabilnost. Kolateralne vezi (medialna in lateralna) omejujejo stranske gibe, medtem ko križne vezi (sprednja in zadnja) preprečujejo pretirano vrtenje.
-
Sklepna ovojnica: To je tanka ovojnica, ki obdaja kolenski sklep in proizvaja sinovialno tekočino, ki omogoča mazanje sklepa.
-
Sinovialna membrana: To je notranja obloga sklepne ovojnice, ki proizvaja sinovialno tekočino. Ta tekočina zagotavlja hranila hrustancu, zmanjšuje trenje med kostmi in ohranja sklep prožen.
Struktura kolenskega sklepa je ključna za pravilno delovanje nog in gibanje ter omogoča kompleksne motorične aktivnosti, kot so hoja, tek in upogibanje kolena.
Torej lahko iz zgornjega povzamemo:
Celoten sklep obdaja široka sklepna ovojnica, ki je napeta med iztegovanjem in ohlapna med upogibanjem. Sinovialna membrana sklepne ovojnice proizvaja tako imenovano sinovialno tekočino, ki deluje kot sklepna maziva med kostmi, hkrati pa zagotavlja beljakovinske gradnike za prehrano hrustanca. Če sta obe kosti premočno potegnjeni druga proti drugi, se poškoduje hrustanec kolena in lahko nastane artroza.
5. Liebscher & Bracht® vaje za sproščene mišice
Check lista za Liebscher & Bracht vaje®
Da pri naših vajah nič ne gre narobe, smo najpomembnejše informacije združili v spodnjem seznamu. Tako imaš vse nasvete na enem mestu in lahko vadiš s pozitivnim občutkom.
-
Vedno vadite z ustrezno intenzivnostjo in v primeru dvoma raje nekoliko zmanjšajte intenzivnost. Med raztezanjem morate čutiti bolečino, vendar lahko še vedno mirno in normalno dihate. Bolečina pri raztezanju je opazna, vendar ni pekoča, utripajoča ali ostra.
-
Pri vajah se premikajte tako, da lahko svoje telo opazujete in ocenite v vsakem trenutku. Bodite na primer zelo previdni, če vam lahko zdrsne ali izgubite ravnotežje. Pri Liebscher & Bracht vajah® se vedno premikajte zelo počasi.
-
Čim bolj se izogibajte jemanju zdravil proti bolečinam. Naše Liebscher & Bracht vaje® izkoriščajo tvojo bolečino kot izhodiščno dnevno referenco, zato je ne bi smeli umetno zatirati, temveč jo uporabite kot usmeritev za pravilno izvajanje vaje in intenziteto raztezanja.
-
Izvajajte vaje vsaj enkrat dnevno 6 dni na teden. Za vsako vajo naj bi namenili 2 do 2,5 minute. Če ste že izkušeni, postopoma vključite tudi protinapenjanje in aktivno raztezanje. Tako lahko Liebscher & Bracht vaje® bistveno poglobite.
-
Uporabljajte naše pripomočke za svoje Liebscher & Bracht vaje®, saj še bolj učinkovito pomagajo pri bolečinah. Lahko uporabite tudi druge pripomočke, vendar morda ne dosežejo želenega uspeha.
-
Če se bolečine zaradi vaj povečajo, ni razloga za paniko. Začetno poslabšanje lahko predstavlja normalno reakcijo tvojega telesa. Če pa se po vajah počutite trajno slabše namesto bolje, si vzemite premor za dan ali dva in postopoma ponovno pričnite z njimi. Če vaje več tednov ne prinesejo izboljšav, poiščite terapevta Liebscher & Bracht ali se posvetujte z zdravnikom.
Želimo vam veliko uspeha pri vadbi!
V priročniku prikazane raztezne vaje, so namenjene normalizaciji previsokih napetosti v mišicah, vezi in fascijah, da se zmanjša mišično-fascialna napetost in pritisk. Dodatna masaža s fascijalnim valjem, pa naj bi spodbudila presnovo in še dodatno razrahljala spletenosti.